>Ik was dit jaar van plan om niet al teveel over Sint N. en meneer roetpiet te zeuren. Dat doe ik namelijk elk jaar al en de discussie begint me in zoverre te vervelen, dat het niks oplevert. Maar juist dat voornemen heeft ervoor gezorgd dat ik (uiteraard- (zou er dan toch een soort van God zijn)) de discussie nog meer heb gevoerd dan normaliter. Het blijft een grappige discussie. Elke Hollander die ik spreek raakt eerst geirriteerd: “ja, maar het bestaat al zo lang.” alsof dat daadwerkelijk een argument is (verkrachting namelijk ook én slavernij ooit ook). “Ja maar Meneer roetpiet komt door de schoorsteen en daarom is hij zwart.” Dat dit zijn Surinaamse accent en nog wat andere negroïde trekken niet verklaart maakt verder natuurlijk niet uit. Anyways, non-argumenten en emo-praat. Vermoeiend dus.
Maar dit jaar - juist door mijn voornemen dus - heb ik opeens een hele andere discussie. Samen met de Hollander in kwestie kom ik ertoe dat Sint N. best okay is. Misschien niet als man, maar elk excuus voor een cadeau is twee duimen in de lucht. En samen met de Hollander in kwestie kom ik er dan toe dat Piet helemaal niet perse dikke rode lippen hoeft te hebben, een surinaams accent én domme of gemene streken. Nee Sint N. anno 2007 - een tijd waarin de bevolkingssamenstelling tegenover een halve eeuw geleden ernstig is veranderd - kan Sint N. het af met Pieten die - net zoals hij - een blanke huidskleur hebben met daarop wat roetvegen. En natuurlijk - om het af te maken - gewoon een Nederlands accent. Misschien geen ABN, misschien is Maastrichts wel leuk of Gronings, maar in elk geval geen Surinaams accent. Samen met die bepaalde Hollander kom ik tot de conclusie dat de andere Hollanders er niks aan verliezen als Piet niet meer zwart is. En samen met die Hollander vraag ik me hardop af waarom die Piet toch zo op de ouderwetsche zwarte slaaf moet lijken. Samen ook - lachen we erom en denken we: “Maakt het nou echt zo uit als hij wit is? Als het volgens al die andere Hollanders geen punt is dat hij helemaal zwart is - en donkere mensen die daar een probleem mee hebben, daar geen probleem mee mógen hebben -, dan is een beetje roet (i.p.v. huidskleur)toch ook geen probleem?”
Samen drinken we nog een kopje koffie…zwart, want we willen er ook niet te moeilijk over doen samen. We willen gewoon een oplossing waar we allebei een beetje blij van worden. Samen komen we er wel uit. Jammer dat de rest zo moeilijk doet.
- Als het geen big deal is…
- Sint N.
- Samen Werken, samen leven.
- Sinterklaas
- Stomme Hollanders
- Dwingelanderij
- Kut-Hollanders
- Wat de boer niet kent…
103 views










Het is typisch zoiets dat de ratio compleet voorbij gaat. Iets dat pijnlijk kan zijn voor donkere mensen, maar van de witte kant absoluut niet zo bedoeld is. Maar wel zo overkomt.
Niet dat er geen racisme bestaat, maar niet in dit geval, denk ik.
Daarom krijg je het nooit naar elkaar toe gepraat.